Σχολική ομάδα νίκησε με σκορ 92-4 και ο προπονητή της τιμωρήθηκε!

2022-01-10T20:38:21+00:00 2022-01-11T03:50:15+00:00.

10/Jan/22 20:38

Ένας σχολικός αγώνας στην Αμερική τράβηξε τα βλέμματα όλων.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Απίστευτο και όμως αληθινό!

Η σχολική ομάδα κοριτσιών Sacred Heart Academy νίκησε την αντίστοιχη Lyman Hall High School με 92-4, σε ένα παιχνίδι, που έγινε viral, για πολλούς λόγους.

Ο προπονητής των νικητριών, Τζέισον Κιρκ, τέθηκε σε διαθεσιμότητα από την διοίκηση του καθολικού σχολείου για το επόμενο ματς της ομάδας, ενώ το σχολείο ζήτησε δημόσια συγγνώμη για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε η εν λόγω νίκη.

”Ήταν κόκκινη σημαία για εμάς. Δεν είναι μόνο οι 88 πόντοι διαφοράς. Τι αντίκτυπο θα έχει στις μαθήτριές μας αυτό;”, αναρωτήθηκε δημόσια ο κομισάριος της κατηγορίας, Αλ Καρμπόν. Ο ίδιος τόνισε πως η απόφαση για την τιμωρία του προπονητή, ο οποίος έχει τις δύο κόρες του στην ομάδα, δεν ήρθε από το πρωτάθλημα, αλλά από το σχολείο του.

Στο ίδιο μήκος κύματος, η πρόεδρος του σχολείου, Σίλα Ο’Νιλ τόνισε πως η ομάδα δεν έδειξε τις αξίες που πρεσβεύει το σχολείο, όπως το αθλητικό ήθος, ο σεβασμός και η ηγετικότητα. Ο προπονητής της αντίπαλης ομάδας, Τομ Λίπκα, ξεκαθάρισε πως οι αντίπαλες παίκτριες και οι προπονητές, δεν έδειξαν έλεος.

Για την ιστορία, το Sacred Heart Academy, που πέρσι νίκησε την Division 2, ξεκίνησε με 29-0 και στο ημίχρονο ήταν ήδη στο 56-0. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 80-0, με το Lyman Hall High School να σκοράρει όλους τους πόντους του στο τέλος.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες στις 28/1.