NCAA: Το πιο … τρελό καλάθι στην εκπνοή που έχετε δει. Κι ας μη μέτρησε (Video)

2022-02-22T09:25:09+00:00 2022-02-22T09:25:09+00:00.

22/Feb/22 09:25

Ξέρεις τι είναι να βάζεις καλάθι στην εκπνοή αγώνα πίσω από την μπασκέτα αλλά να σε νικάει το χρονόμετρο της επίθεσης; Δεν θες να το ζήσεις κάτι τέτοιο…

Το φοβερό αυτό καλάθι πέτυχε ο Άιζαν Λικελέλε του Οκλαχόμα Στέιτ που φιλοξενούσε στην έδρα του το ισχυρό Μπέιλορ (13-14 οι μεν, 23-5 οι δε).

Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο στο 60-60 κι οι γηπεδούχοι Κάουμποϊς είχαν μία τελευταία ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι. Η απόκλιση στα δύο χρονόμετρα ήταν στα 0,3” Το σουτ νίκης δεν βρήκε στόχο και μάλιστα ήταν αίρμπολ.

Ο Λικελέλε πρόλαβε την μπάλα, την πέταξε …σχεδόν ανάποδα πίσω από την μπασκέτα κι ω! του θαύματος, αυτή κατέληξε στο καλάθι.
Μόνο που υπήρχε ένα… προβληματάκι. Είχε εκπνεύσει ο χρόνος επίθεσης της ομάδας του και παρότι πρόλαβε την κόρνα της λήξης, το πραγματικά απίθανο αυτό καλάθι δεν μέτρησε για να δώσει τη νίκη στο Οκλαχόμα Στέιτ.

Η ειρωνεία είναι ότι το Μπέιλορ νίκησε τελικά στην παράταση με 66-64 χάρη σε ένα clutch σουτ περίπου 13” πριν το τέλος από τον Τζέιμς Ακίνιο που ως τότε είχε βάλει μόλις τέσσερις πόντους με 2/8 σουτ σε 39 λεπτά αγώνα.