Ζαλγκίρις: Ήττα “σοκ” στην παράταση και τέλος η… μοναξιά στην κορυφή!

2022-04-10T18:40:45+00:00 2022-04-10T18:40:45+00:00.

10/Apr/22 18:40

Κακή βραδιά για τη Ζαλγκίρις Κάουνας που γνώρισε ήττα “σοκ” με 100-97 στην παράταση από τη Γιόναβος εκτός έδρας και πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή του Πρωταθλήματος με τη Ρίτας.

Αν και ακλόνητο φαβορί για το Πρωτάθλημα Λιθουανίας η Ζαλγκίρις Κάουνας φαίνεται να δυσκολεύεται και ηττήθηκε για τρίτη φορά φέτος με 100-97 από τη Γιόναβος στην παράταση και πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή της κατάταξης με τη Ρίτας με ρεκόρ 22-3.

Μάλιστα η ομάδα του assistant Γιώργου Δέδα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο με το ίδιο ρεκόρ.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς “πέταξαν” το διψήφιο προβάδισμα τους στο ημίχρονο και χρειάστηκαν ένα καλάθι του Ουλανόβας στο τέλος της κανονικής διάρκειας για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση και εκεί γνώρισαν μία δίκαιη ήττα.

Για τη Ζαλγκίρις προσπάθησαν ο Κάβανο με 23 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Ουλάνοβας με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Λεκαβίτσιους με 17 πόντους και 7 ασίστ.

Από τους νικητές καταπληκτικοί ήταν ο Λεκόμ με 33 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Παλάσιος με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 33-45, 57-66, 87-87, 100-97.