Λιετκαμπέλις: O εκπληκτικός Καλαϊτζάκης έφερε τη Ζαλγκίρις ένα παιχνίδι από τον αποκλεισμό (Video)

2022-05-20T07:27:11+00:00 2022-05-20T07:27:11+00:00.

20/May/22 07:27

O Παναγιώτης Καλαϊτζάκης κι η Λιετκαμπέλις άλωσαν τη “Ζalgirio Arena”, σοκάροντας τη Ζαλγκίρις με 73-69 και θέλουν μία νίκη για να περάσουν στους τελικούς της λιθουανικής λίγκας!

H Ζαλγκίρις έχει κατακτήσει 11 σερί τίτλους και πλέον κινδυνεύει με αποκλεισμό από τους τελικούς, καθώς η Λιετκαμπέλις πήρε προβάδισμα με 2-1 και υποδέχεται στο Παναβέζις τη σχεδόν μόνιμη πρωταθλήτρια της χώρας!

Ο Καλαϊτζάκης ήταν ο πρώτος σκόρερ για την εκπληκτική ομάδα του που βρέθηκε στο -11 (!) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ξεκίνησε την αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο και με 25-16 στην τέταρτη, πήρε την τεράστια νίκη (τα δεκάλεπτα: (21:18, 22:14, 10:16, 16:25).

Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ-φόργουορντ ήταν σχεδόν αλάνθαστος στα δίποντα με 8/10 εύστοχα (2/2 βολές, 0/2 τρίποντα) σε 30 λεπτά συμμετοχής

Ο Γκεντίμινας Ορέλικ πρόσθεσε 16 πόντους με 4/7 τρίποντα κι ο Γκιεντράιτις είχε 14.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 15 πόντους (3/4τριπ.) προσπάθησε να σώσει την κατάσταση για τη Ζαλγκίρις, ενώ στους 11 έμεινε ο Λούκας Λεκαβίτσιους.