Μακάμπι: Η Χάποελ την “σκόρπισε” στους πέντε ανέμους και ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς (video)

2023-06-11T23:36:37+00:00 2023-06-11T23:37:53+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

11/Jun/23 23:36

xavier-munford-hapoel-tel-aviv

Τι μπασκετάρα έπαιξε η Χάποελ! Στους τελικούς του ισραηλινού πρωταθλήματος η Χάποελ κατάφερε και ισοπέδωσε τη Μακάμπι με 38 πόντους διαφορά (112-74) ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά το 90-79 στον πρώτο τελικό, η Μακάμπι σκορπίστηκε στους πέντε ανέμους, αφού η Χάποελ Τελ Αβίβ με μπάσκετ από άλλο πλανήτη την κέρδισε (112-74) και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών.

Πλέον όλα θα κριθούν στη Νόκια Αρίνα την Τρίτη (13/6, 21:00) με το νικητή να κατακτά και το πρωτάθλημα του Ισραήλ.

Το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει 45 ολόκληρα λεπτά, αφού η κατάσταση στο γήπεδο ήταν τουλάχιστον αποπνικτική από τα καπνογόνα που είχαν ανάψει οι οπαδοί της Χάποελ, με τους διαιτητές να μην δίνουν το σήμα εκκίνησης.

Στα του ματς, η Χάποελ κατάφερε να τρέξει ένα σερί και με το 59-42 του πρώτου ημιχρόνου, ουσιαστικά είχε ήδη καθαρίσει το παιχνίδι διατηρώντας μάλιστα τα εξαιρετικά ποσοστά έξω από την περίμετρο -σούταρε με 54% από την περιφέρεια (15/28 τρίποντα)- και στο δεύτερο μέρος, για να έρθει η τελική διαφορά των 38 πόντων!

Οι Ζέβιερ Μάνφορντ και Τζόρνταν ΜακΡέι ήταν οι πρωταγωνιστές του αγώνα, πετυχαίνοντας 26 και 21 πόντους αντίστοιχα. Όσο για τη Μακάμπι, οι Ουέιντ Μπάλντγουιν και Μπόνζι Κόλσον, σημείωσαν 18 και 17 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 36-17, 59-42, 86-65, 112-74