Μακάμπι – Μπερ Σεβά 90-77: Ξεκούρασε Μπόλντγουιν & Μπράουν κι έρχεται ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό

2024-04-20T21:39:50+00:00 2024-04-20T22:27:39+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

20/Apr/24 21:39

maccabi-euroleague

Η Μακάμπι κέρδισε εύκολα με 90-77 τη Μπερ Σεβά και τώρα ετοιμάζεται για τον Παναθηναϊκό (23/4 20:30) για τα playoffs της Ευρωλίγκα. Μόλις οκτώ λεπτά έπαιξε ο Μπόλντγουιν, εκτός ο Μπράουν για να ξεκουραστεί.

Του Φάνη Χούμη / info@eurohoops.net

Η Μακάμπι σ’ ένα ματς ”αγγαρεία”, δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα απέναντι στην προτελευταία της βαθμολογίας της Winner League, Χάποελ Μπερ Σεβά. Η ομάδα του Κάτας κέρδισε με 90-77 και πλέον φουλάρει για τα playoffs της Ευρωλίγκα εκεί που θ’ αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στα ραντεβού των 23/4 και 25/4.

Ο Όντεντ Κάτας χρησιμοποίησε μόλις για οκτώ λεπτά τον Ουέιντ Μπόλντγουιν (8 πόντοι) και άφησε εκτός τον Λορέντζο Μπράουν, προκειμένου να πάρουν μία ανάσα πριν το μεγάλο ματς στο ΟΑΚΑ.

Εκτός βέβαια έμειναν κι οι Μπόνζι Κόλσον και Χασιέλ Ριβέρο.

Πρώτος σκόρερ για την Μακάμπι ήταν ο Ρόμαν Σόρκιν με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Χάποελ με αυτή την ήττα παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Σέρφιλντ (16π.) , Γκαντ (15) και Λιούις (13).

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ. Μάλιστα, η Χάποελ βρέθηκε να προηγείται της Μακάμπι στο τέλος της πρώτης περιόδου με 24-26 δείχνοντας άκρως ανταγωνιστική.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο στο ίδιο μοτίβο, την μία ομάδα να απαντά στην άλλη. Μέχρι που η Μακάμπι με ένα μικρό σερί 7-0 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκε να προηγείται με 52-46 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι σοβαρεύτηκε, άνοιξε την διαφορά και δεν κοίταξε ξανά πίσω, καθώς φαινόταν πως η Χάποελ δεν μπορούσε να ακολουθήσει την ομάδα του λαού στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να έρθει και η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-46, 72-59, 90-77

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 8 , Ουέμπ 11, Μπόλντγουιν 8, Μάνκο, Σόρκιν 21, Ντιμπαρτολομέο 8, Κοέν 2, Μέιρ 2, Γκόλντμαν, Τόμασον 11, Νίμπο 10, Μπλατ 9.