Ντεμπούτο με… ξέσπασμα ο “Σάρας”

2016-01-10T20:47:53+00:00 2016-01-10T20:55:16+00:00.

10/Jan/16 20:47

Η Ζαλγκίρις με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους για πρώτη φορά στον πάγκο της “διέλυσε” 94-77 τη Βιτάουτας.

Ο “Σάρας” ανέλαβε χρέη υπηρεσιακού προπονητή μετά την αποχώρηση του Γκιντάρας Κράπικας και στο πρώτο του ματς η ομάδα του Κάουνας έκανε το ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο κι έφτασε εύκολα στη νίκη. Η Ζλαγκίρις ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με σει 18-0 κι “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +25 (85-60).

Ο Παούλιους Γιανκούνας έκανε νταμπλ νταμπλ (20π., 12ρ.), ενώ θετικός ήταν ο Ίαν Βουγιούκας, ο οποίος είχε 9 πόντους (4/8 διπ.), 8 ριμπάουντ και 2 ασιστ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα έχει πλέον 18-1.