Συγκλονιστικός Τάιλερ Ντόρσεϊ, το Όρεγκον στο φάιναλ φορ!

2017-03-26T06:38:53+00:00 2017-03-26T06:38:53+00:00.

26/Mar/17 06:38

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν καταπληκτικός, πέτυχε 27 πόντους και οι Όρεγκον Ντακς επικράτησαν με 74-60 των Κάνσας Τζέιχοκς φτάνοντας στο φάιναλ φορ του NCAA για πρώτη φορά εδώ και 78 χρόνια!!! Το 1939 είχαν παίξει σε φάιναλ φορ και το είχαν κερδίσει μάλιστα.

Ο διεθνής μας γκαρντ οδήγησε το κολέγιο του στη γη της Επαγγελίας απέναντι στο Νο1 της Περιφέρειας (Midwest Regional) μέσα στο Κάνσας μάλιστα, έχοντας 9/13 εύστοχα σουτ με 6/10 τρίποντα και 3/4 βολές, ενώ πρόσθεσε και πέντε ριμπάουντ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Έβαλε ένα τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου δίνοντας προβάδισμα με 44-33 στο Όρεγκον που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα ως το τέλος του αγώνα. Με τη διαφορά στους δέκα πόντους, ο Ντόρσεϊ “κόλλησε” άλλο ένα σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη-πρόκριση.

Ο Ντίλον Μπρουκ πρόσθεσε 17 και ο Τζόρνταν Μπελ άλλους 11 με 13 ριμπάουντ και οκτώ μπλοκ (!) για τους Ντακς που τώρα περιμένουν να δούνε ποιος από τους Νορθ Καρολάινα ή Κεντάκι θα βρούνε μπροστά τους στο φάιναλ φορ.

Ο Φρανκ Μέισον ΙΙΙ πέτυχε 21 πόντους για τους Τζέιχοκς αλλά η επίθεση τους καθηλώθηκε από την άμυνα του Όρεγκον και έμειναν στους 60 πόντους. Φανταστείτε πως, το Κάνσας έφτασε ως το Elite Eight με μέσο όρο διαφοράς στους 30 πόντους!