Λιθουανία: Αήττητη η Νεπτούνας “σκότωσε” την Ζαλγκίρις! (photo-video)

2017-09-28T20:39:34+00:00 2017-09-28T20:39:34+00:00.

28/Sep/17 20:39

Η Νεπτούνας έκανε την έκπληξη της 3ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα Λιθουανίας, καθώς κέρδισε την Ζαλγκίρις με 73-64 και παρέμεινε αήττητη στην κορυφή μαζί με την Πανεβέζις.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 39-39 και φαινόταν το πόσο οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη-κορυφής.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έπαιξαν απίστευτη άμυνα, “μπλόκαραν” την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και η οποία πέτυχε μόλις 8 πόντους (53-47) στην τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την νίκη-ανατροπή, όμως η Νεπτούνας δεν τους το επέτρεψε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 73-64.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Παλάσιος με 15 πόντους και ο Μπουτκεβίτσιους με 14. Ενώ από την Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Ουλανόβας με 13 πόντους και ο Ντέιβις που έκανε double double με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-39, 53-47, 73-54