Ζαλγκίρις: Με 19-0 σερί προς στο φινάλε “καθάρισε” την Νέβεζις

2017-10-01T18:16:19+00:00 2017-10-01T18:16:19+00:00.

Stelios Toromanidis

01/Oct/17 18:16

Με ένα εντυπωσιακό 19-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και πρωταγωνιστή τον “μπόμπερ”, Αρτούρας Μιλάκνις, η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε με 77-66 της σκληροτράχηλης Νεβέζις εκτός έδρας, φτάνοντας στις τρεις νίκες σε σύνολο τεσσάρων αγώνων.

Της Eurohoopsa Team/ info@eurohoops.net

Η νταμπλούχος Λιθουανίας ζορίστηκε αρκετά για 30′ από τους γηπεδούχους, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο “ξέσπασε” επιθετικά και με ηγέτη τον Μιλάκνις που πέτυχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα και 19 συνολικά με 5’6 τρίποντα, “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Χαρακτηριστικό της δυσκολίας για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είναι το εκπληκτικό 15-2, με το οποίο ξεκίνησε την αναμέτρηση η Νεβέζις. Στην συνέχεια η Ζαλγκίρις ισορρόπησε την αναμέτρηση (17-17), με τους γηπεδούχους να κλείνουν τον ημίχρονο προηγούμενοι 6 πόντους (38-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός, με τις ομάδες να το ολοκληρώνουν ισόπαλες (53-53), πριν ξεφύγουν οι φιλοξενούμενοι και πάρουν την νίκη.

Εκτός του Μιλάκνις, από πλευράς νικητών ξεχώρισαν και οι Ουλανόβας και Μίσιτς, οι οποίοι πέτυχαν από 10 πόντους, την ώρα που για την Νέβεζις κορυφαίος ήταν ο Βέλιασιτς (15 πόντοι).