Ισραήλ: Άνετο διπλό με “σούπερ” Περπέρογλου για Χάποελ, νίκησε δύσκολα η Μακάμπι!

2017-11-05T21:24:45+00:00 2017-11-05T21:24:45+00:00.

05/Nov/17 21:24

Σημαντικό διπλό με 82-67 πήρε η Χάποελ Ιερουσαλήμ των Φώτη Κατσικάρη και Στράτου Περπέρογλου κόντρα στην Χάποελ Ελιάτ, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ “ίδρωσε” αλλά κέρδισε στην έδρα της Μακάμπι Ρισόν με 90-86.

Στο ματς της Χάποελ, οι παίκτες του Έλληνα προπονητή έδειξαν καλύτερο πρόσωπο από τους αντιπάλους τους από το πρώτο ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 39-29. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” χωρίς μεγάλη δυσκολία το ματς και πήραν δίκαια το διπλό με 82-67.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Στράτος Περπέρογλου με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Γιοτάμ Χαλπερίν με 14 πόντους και 2 ασίστ.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ από την πλευρά της, δυσκολεύτηκε πολύ στην έδρα της Ρισόν, αλλά νίκησε με 90-86. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 39-32 και στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια έπαιξαν με την “φωτιά”, αλλά τελικά πήραν το πολυπόθητο διπλό.

Καλύτεροι των φιλοξενούμενων ήταν ο Τόμας με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ρολ με 17 πόντους.