Έμεινε στην κορυφή η Ζαλγκίρις, ”διπλό” με τρομερό Μαυροκεφαλίδη η Λιέτουβος

2017-12-30T18:16:57+00:00 2017-12-30T18:42:05+00:00.

30/Dec/17 18:16

Η Γιουβέντους βρέθηκε κοντά σε μία μεγάλη έκπληξη, καθώς κυνηγούσε συνέχεια στο σκορ την Ζαλγκίρις, όμως η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε το ”διπλό” και παρέμεινε πρώτη. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν πρώτος σκόρερ, στη νίκη της Λιέτουβος Ρίτας.

H ομάδα του Κάουνας δεν μπορούσε να πάρει καλή διαφορά και οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι και το χαμηλό σκορ, έμειναν στο παιχνίδι σχεδόν μέχρι τέλους.

Παρόλα αυτά, η διαφορά δυναμικότητας και το βάθος πάγκου των πρωταθλητών ήταν στοιχεία που τους διατήρηραν μπροστά στο σκορ σε όλη την τέταρτη περίοδο. Το τελικό 74-78 διατηρεί στην κορυφή την Ζαλγκίρις, με ρεκόρ 15-2, ενώ η ηττημένη της βραδιάς έπεσε στο 6-11, μετά από 17 αγωνιστικές.

Ο Κέβιν Πάνγκος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε προχθές με τον Ολυμπιακό, έχοντας 15 πόντους. Πολύ καλή δουλειά και από τον Aξέλ Τουπάν με 13.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 32-35, 47-54, 74-78.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Λιέτουβος Ρίτας ”πέρασε” από την έδρα της Τζουκίζα με 74-85. Έτσι, οι φιλεξνούμενοι διατήρησαν την τρίτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας πλέον 13 νίκες. Οι ηττημένοι γνώρισαν την 11η φετινή τους ήττα.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ασταμάτητος. Σε μόλις 16.34 λεπτά συμμετοχής, πρόλαβε να σκοράρει 17 πόντους (7/10 δίποντα, 3/4 βολές), με 6 ριμπάουντ και

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 27-33, 51-58, 74-85.