Λιθουανία: ”100άρα” η Λιέτουβος, με καλή εμφάνιση Μαυροκεφαλίδη

2018-01-27T17:44:25+00:00 2018-01-27T18:03:33+00:00.

27/Jan/18 17:44

Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, η Λιέτουβος Ρίτας τελικά επικράτησε της Ντζουκίγια και μάλιστα με ”100άρα” (105-84), έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Στην δεύτερη θέση του λιθουανικού πρωταθλήματος, πάντα πίσω από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, έμεινε η Λιέτουβος Ρίτας. Η ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη πήρε τους βαθμούς της νίκης και αύξησε το ρεκόρ της σε 17-4. Αντίθετα, η ηττημένη Ντζουκίγια έμεινε χαμηλά με 6-14, έχοντας ένα ματς λιγότερο.

Στα του παιχνιδιού, η Λιέτουβος είχε δυσκολίες για ένα ημίχρονο. Η αντίπαλός της έμεινε κοντά στο σκορ, όμως το δεύτερο μισό ήταν μια άλλη υπόθεση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν επιθετική ραψωδία των γηπεδούχων και με οδηγό αυτή την περίοδο, η νίκη ήρθε και μάλιστα με επιθετική συγκομιδή άνω των 100 πόντων.

Όσο αφορά τον Έλληνα φόργουορντ, σε 18:33” σκόραρε 14 πόντους (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολές) και κατέβασε 2 ριμπάουντ. Κορυφαίος για την ομάδα του ο Tζίμι Μπάρον με 23 πόντους και 2 ριμπάουντ και 28 στο σύστημα αξιολόγησης!

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 54-53, 86-66, 105-84.

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία του πρωταθλήματος Λιθουανίας και ΕΔΩ τα αποτελέσματα.