Λιθουανία: Aσταμάτητη η Λιέτουβος Ρίτας, με τριάδα ”φωτιά”

2018-03-10T18:32:55+00:00 2018-03-10T18:35:40+00:00.

10/Mar/18 18:32

Με μία επιθετική παράσταση, η Λιέτουβος Ρίτας ”πέρασε” από την έδρα της Γιουβέντους και παρέμεινε στην δεύτερη θέση του λιθουανικού πρωταθλήματος. Μικρή συμβολή από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται. Έτσι και στην σημερινή αναμέτρηση της Λιέτουβος Ρίτας στην έδρα της Γιουβέντους. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν 34 στο πρώτο δεκάλεπτο και με πέντε παίκτες της διψήφιους, πήρε τη νίκη με 104-92!

Αυτή ήταν η 21η νίκη της ομάδας του Λουκά Μαυροκεφαλίδη σε 25 αγώνες και περιμένει ”στραβοπάτημα”της Ζαλγκίρις, που παραμένει πρώτη. Όσο για τους ηττημένους, υποχώρησαν στο 9-16.

Όπως είπαμε, η πρώτη περίοδος ήταν το ”κλειδί” της αναμέτρησης. Η Λιέτουβος ήταν ανώτερη και στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, φτάνοντας μάλιστα στους 104! Το υψηλό σκορ οφείλεται στην καταπληκτική βραδιά των Τράβις Πέτερσον (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπεν Μάντγκεν (18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Ρόκας Γκιεντράιτις (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)!

Όσο για τον Έλληνα σέντερ, έμεινε στο παρκέ για 11′ και σκόραρε μόλις 2 πόντους, με 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-34, 44-59, 61-81, 92-104

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία του πρωταθλήματος και ΕΔΩ τα αποτελέσματα.