Ζαλγκίρις: Πήρε εύκολα το ντέρμπι με τη Λιέτουβος και τώρα ΣΕΦ

2018-04-13T20:02:55+00:00 2018-04-13T20:04:39+00:00.

13/Apr/18 20:02

Η Ζαλγκίρις Κάουνας βγήκε νικήτρια από το λιθουανικό ντέρμπι απέναντι στη Λιέτουβος Ρίτας και πλέον επικεντρώνεται στον πρώτο αγώνα των playoffs απέναντι στον Ολυμπιακό (18/4, 21:15).

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είδε τους παίκτες τους να φτάνουν στη νίκη επί της Λιέτουβος Ρίτας.

Το τελικό 77-66 έφερε την 27η φετινή νίκη στους ”πράσινους”, με την ομάδα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη να μένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 25-6.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν την ανωτερότητά τους και με επί μέρους διαφορές, πήραν το λιθουανικό ντέρμπι.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράντον Ντέιβις, που ”γιόρτασε” με το καλύτερο τρόπο την ανανέωση της συνεργασίας του με την Ζαλκγίρις. Είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, με τους Εντγκάρας Ουλανόβας (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Παούλιους Γιανκούνας (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) να τον ακολουθούν.

Όσο για τον Έλληνα σέντερ, είχε μόλις 6 πόντους και 2 ριμπάουντ, σε 15 λεπτά στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 33-23, 54-46, 77-66.