Χάποελ: Με “εκτελεστή” Περπέρογλου στο τέλος και τρομερή ανατροπή κέρδισε την Μακάμπι! (video)

2018-04-22T22:02:55+00:00 2018-04-22T22:16:13+00:00.

22/Apr/18 22:02

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 82-81, πανηγύρισε η Χάποελ Ιερουσαλήμ του Στράτου Περπέρογλου με εκείνον πρωταγωνιστή, μέσα στο Τελ Αβίβ κόντρα στην Μακάμπι!

Από το πρώτο μέρος, οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια έδειξαν πως επιθετικά τουλάχιστον βρίσκονταν σε καλό βράδυ και προηγήθηκαν με 46-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο Τελ Αβίβ, η Μακάμπι δεν κατάφερε να αυξήσει την διαφορά και η Χάποελ από την πλευρά της μείωσε στο καλάθι (73-72), με σερί 19-7 στην τέταρτη περίοδο.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το σερί τους στο 26-9 (!) και προηγήθηκαν με 79-75 (στο 38′), ενώ στο φινάλε o Στράτος Περπέρογλου έδωσε την νίκη στην Χάποελ με τρίποντο (82-81)!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, o Ντίσον με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Έλληνας φόργουορντ που έκρινε το ματς είχε 9 πόντους με 3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από την Μακάμπι, ξεχώρισε ο Άλεξ Τάιους που “άγγιξε” το double double με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 46-37, 66-53, 81-82