Μακάμπι: “Λύγισε” την Χάποελ με… σούπερ άμυνα στο τέλος! (photo)

2018-05-03T21:50:16+00:00 2018-05-03T21:50:16+00:00.

03/May/18 21:50

Μία σημαντική εντός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα, πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ με 90-82 κόντρα στην Χάποελ Τελ Αβίβ, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει μία σταθερή διαφορά, αποτέλεσμα η Μακάμπι να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 45-42.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς ήταν μία μικρογραφία του πρώτου ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα και η Χάποελ ήταν σε… απόσταση βολής.

Στο φινάλε οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια κατάφεραν να πάρουν την νίκη, όμως με 90-82, βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Καλύτεροι παίκτες για τους νικητές ήτα, ο Τζάκσον με 14 πόντους και 6 ασίστ, ο Τάιους με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κοέν με 12 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 45-42 71-68, 90-82