Ζαλγκίρις: Με φόρα από το Final Four, άπιαστος ο Πάνγκος!

2018-05-24T19:46:12+00:00 2018-05-24T19:51:18+00:00.

24/May/18 19:46

Χωρίς δυσκολίες, η Ζαλγκίρις έκανε το 2-0 στην προημιτελική σειρά με τη Νεβέζις. Τρομερός ο ”διπλός” Κέβιν Πάνγκος!

Με φόρα από το Final Four αγωνίστηκε στον δεύτερο προημιτελικό με τη Νεβέζις η Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Κάουνας κέρδισε εκτός έδρας και έκανε το 2-0, ενώ θέλει ακόμα μία νίκη για τα ημιτελικά της Λιθουανίας.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειξαν την ανωτερότητά τους και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 13. Δεν άλλαξε το τοπίο στο δεύτερο ημίχρονο, με την διαφορά να φτάνει στο +21 (75-96), που ήταν και η τελική. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιστρέψουν την κατάσταση.

Και πώς να το κάνουν, όταν οι Κέβιν Πάνγκος και Άξελ Τουπάν ήταν ασταμάτητοι; Ο ηγέτης της Ζαλγκίρις τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Γάλλος είχε 22 πόντους! 14 πόντους από τον Βασίλιε Μίτσιτς και 13 από τον Παούλιους Γιανκούνας.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 38-51, 55-73, 75-96

Επόμενη συνάντηση των δύο την Παρασκευή (25/5, 18:50) στην ”Zalgirio Arena”.

Photo credits: Zalgiris Kaunas Twitter