Ζαλγκίρις: Ένα “σούπερ” τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για το… 1-0! (photo)

2018-05-29T19:57:09+00:00 2018-05-29T19:57:09+00:00.

29/May/18 19:57

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κέρδισε στην έδρα της την Λιετκαμπέλις με 93-69 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των λιθουανικών playoffs, χάρη στο εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε!

Από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού, η Λιετκαμπέλις απέδειξε πως θα είναι δύσκολος αντίπαλος για την Ζαλγκίρις, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με το ελάχιστο προβάδισμα (37-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο στην “Zalgirio Arena”, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ειδικά στην τέταρτη περίοδο ήταν εκπληκτικοί, με τους αντιπάλους τους να μην μπορούν να τους σταματήσουν και με συνολικό επιμέρους σκορ 29-12, έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs με τελικό σκορ 93-69!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ντέιβις με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Άαρον Ουάιτ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Επίσης ο Ούντριχ σκόραρε 10 πόντους, ενώ μοίρασε 3 ασίστ και είχε ισάριθμα ριμπάουντ.

Πλέον μετά το 1-0 της Ζαλγκίρις, η σειρά για τον δεύτερο ημιτελικό μεταφέρεται στην έδρα της Λιετκαμπέλις (31/5), ενώ το game 3 της σειράς θα διεξαχθεί και πάλι στην “Zalgirio Arena” στις 3 Ιουνίου.

Η ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις 3 νίκες θα προκριθεί στους τελικούς των playoffs και θα τεθεί αντιμέτωπη με τον νικητή του ζευγαριού, Λιέτουβος Ρίτας-Νεπτούνας (0-1).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 64-57, 93-69