Λιέτουβος: Με εξαιρετικό Μαυροκεφαλίδη ισοφάρισε την Ζαλγκίρις! (photos)

2018-06-11T19:56:42+00:00 2018-06-11T19:56:42+00:00.

11/Jun/18 19:56

Η Λιέτουβος Ρίτας κέρδισε την Ζαλγκίρις Κάουνας στην έδρα της με 82-73 και ισοφάρισε την σειρά των τελικών του λιθουανικού πρωταθλήματος σε 1-1, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη!

Από το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο κυρίως στην επίθεση και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 39-33.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μείωσαν σε 57-55, όμως η Λιέτουβος συνέχιζε να διατηρεί ένα προβάδισμα πάνω από τους 3-4 πόντους. 3 λεπτά πριν το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 66-66, όμως ένα σερί της Λιέτουβος με 7-1 της χάρισε τελικά την νίκη-ισοφάριση με 82-73!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 23 πόντους (8/11 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μάγκντεν με 19 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους της Ζαλγκίρις, ξεχώρισε ο Ντέιβις με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ουάιτ με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ 2 ασίστ.

Πλέον μετά το 1-1 της Λιέτουβος Ρίτας, η σειρά επιστρέφει στην έδρα της Ζαλγκίρις (14/6), ενώ το τέταρτο ματς των τελικών θα διεξαχθεί και πάλι στην έδρα της Λιέτουβος (16/6). Σε περίπτωση που η σειρά πάει στο 2-2, τότε οι δύο ομάδες θα δώσουν το ματς “τίτλου” στην “Zalgirio Arena”. Πρωταθλήτρια ομάδα θα αναδειχθεί, εκείνη που θα φτάσει πρώτη στις 3 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 39-33, 57-55, 82-73