Ζαλγκίρις: Νίκησε Λιέτουβος-Μαυροκεφαλίδη και έκανε το 2-1

2018-06-14T19:59:39+00:00 2018-06-14T19:59:39+00:00.

14/Jun/18 19:59

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κατάφερε να πάρει τον τρίτο τελικό Λιθουανίας απέναντι στην Λιέτουβος Ρίτας, παρά την τρομερή εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Στον πιο ίσως ισορροπημένο τελικό της Λιθουανίας, η Ζαλγκίρις κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της και έκανε το 2-1, όντας πλέον δύο νίκες μακριά από το πρωτάθλημα της σεζόν!

Οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι στο πρώτο ημίχρονο, με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι υπόθεση των γηπεδούχων και το δεύτερο των φιλοξενούμενων. Το σκηνικό ήταν ίδιο και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πάτησαν γκάζι και πήραν μία καλή διαφορά, εν όψει του τέταρτου δεκαλέπτου.

Με τους Γιανκούνας-Ουλάνοβας να μπαίνουν στο ματς, η ομάδα του Κάουνας πήρε διψήφια διαφορά και έτσι πορεύτηκε μέχρι τέλους.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράντον Ντέιβις με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ. Τρομερό ματς από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (19 πόντοι), όμως ο Έλληνας σέντερ δεν κατάφερε να δει την ομάδα του να κερδίζει.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-40, 67-59, 90-80.

Επόμενο ”ραντεβού” των δύο ομάδων στην έδρα της Λιέτουβος στις 16/6 (17:20).

Photo credits: Zalgiris Kaunas Twitter account