Ζαλγκίρις: Επική ανατροπή στο ντέρμπι με τη Ρίτας!

2018-10-07T18:39:06+00:00 2018-10-07T18:39:06+00:00.

07/Oct/18 18:39

H Ζαλγκίρις Κάουνας δεν τα παρατάει ποτέ! Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε το εκτός έδρας ντέρμπι του λιθουανικού πρωταθλήματος απέναντι στη Ρίτας επικρατώντας με 76-69 χάρη στην καταπληκτική τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το τελευταίο δεκάλεπτο με σημαντικό προβάδισμα αφού βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με +11 (63-52).

Το σύνολο του Σάρας ωστόσο βελτίωσε σημαντικά την απόδοση του σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα να τρέξει εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 6-24 και να πανηγυρίσει τελικά στο τέλος μία νίκη ουσίας και ψυχολογίας!

Για λογαριασμό της Ζαλγκίρις, ο Νέιτ Ουόλτερς έδωσε σημαντικές λύσεις σε σκορ και δημιουργία με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, την ώρα που ο Μπράντον Ντέιβις πρόσθεσε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Όσον αφορά στη Ρίτας, οι νεοφερμένοι Σίλεϊ (22π, 6ρ, 4ασ) και Σάτον (8π, 8ρ) προσπάθησαν να αποτρέψουν την ήττα αλλά στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα όλα πήγαν λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 42-41, 63-52, 69-76