Νεπτούνας: “Άλωσε” το Κάουνας κόντρα στην απογοητευτική Ζαλγκίρις! (photos)

2018-10-14T18:31:30+00:00 2018-10-14T18:57:10+00:00.

14/Oct/18 18:31

Η Νεπτούνας έπαιξε εξαιρετική άμυνα, στο Κάουνας κόντρα στην Ζαλγκίρις και πήρε σπουδαίο και δίκαιο διπλό με 75-60.

Από το πρώτο ημίχρονο του ματς, η Νεπτούνας έδειξε πως βρίσκεται σε καλό βράδυ κυρίως αμυντικά και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 35-29, παίζοντας παράλληλα και στοχευμένο μπάσκετ στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος, φάνηκε πως η Ζαλγκίρις “ξυπνάει”, αφού μείωσε σε 51-49, όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα των φιλοξενούμενων, ήταν απροσπέλαστη όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο (8 πόντους η Ζαλγκίρις) και τελικά η Νεπτούνας πήρε μία άνετη στο φινάλε νίκη με το εντυπωσιακό 75-60.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Γκραντ με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ουίβερ με 16 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από την Ζαλγκίρις ο μόνος που διακρίθηκε ήταν, ο Ουόλτερς με 12 πόντους, 3 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ. ]

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 29-35, 49-51, 60-75

Photo Credit: Zalgiris BC twitter