Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αήττητη με καρδιοχτύπι πριν από τον Ολυμπιακό

2018-10-22T21:13:59+00:00 2018-10-22T21:22:28+00:00.

John Rammas

22/Oct/18 21:13

Η Χάποελ Μπερ Σέβα έβαλε δύσκολα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ (66-64) στη Menora Mivtachim Arena, αλλά ακόμη κι έτσι ανέβηκε στο 3-0 στη Super League.

Η Χάποελ Μπερ Σέβα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου μέχρι και το +8 (29-37 στο 20′), αλλά ο Τζον Ντιμπαρτολομέο με 8 πόντους κι ο Άλεξ Τάιους με άλλους 7 στην τρίτη περίοδο ανέτρεψαν την κατάσταση για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Παρόλα αυτά, ούτε το +13 στο 32′ (59-46), ούτε το γεγονός πως η αντίπαλος ομάδα είχα χάσει τον προπονητή της από το 27′ (αποβολή με δύο τεχνικές ποινές) έφταναν στην “ομάδα του λαού” για να πάει χωρίς άγχος μέχρι τέλους. Με το σκορ στο 66-64 από το 38:42 η ίδια αστόχησε δύο φορές, ενώ η Χάποελ Μπερ Σέβα άλλες τέσσερις, τις τρεις φορές στην τελευταία κατοχή μετά από διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ.

Έτσι η κόρνα της λήξης ήχησε στο υπάρχον σκορ, το οποίο βρήκε τη μεν να ανεβαίνει στο 3-0 (όσο έχει κι η έτερη αήττητη Χάποελ Ιερουσαλήμ) και τη δε να πέφτει στο 2-1.

Πλέον η ομάδα του Νέβεν Σπάχια επικεντρώνεται στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (25/10, 22:00/novasports 1) στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-39, 57-46, 66-64
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Ντιμπαρτολομέο 22 (6/13 σουτ, 7ρ., 2ασ., 1κλ., 1κοψ., 1λ.), Κέιν (0/3 σουτ, 1ασ., 1κλ., 3λ.), Κοέν 4 (2/4 σουτ, 2ρ., 1ασ., 4λ.), Ρολ 5 (1/6 σουτ, 1ρ., 4ασ., 1κλ.), Μπλακ (0/1 σουτ, 1ρ., 1ασ.), Λέβι (0/1 σουτ, 1ρ., 1ασ., 1λ.), Ζούσμαν 11 (3/7 σουτ, 2ρ., 2ασ., 2λ.), Άβντια 4 (2/2 σουτ, 2ρ., 1κοψ., 1λ.), Τάιους 10 (4/9 σουτ, 6ρ., 1ασ., 1κοψ.), Ο’Μπράιαντ 4 (2/6 σουτ, 6ρ., 1ασ., 1κλ., 3λ.), Καλοϊάρο 6 (2/6 σουτ, 5ρ., 1κλ.)

Photo credit: maccabi.co.il