Ολυμπιακός – Γυναίκες: Πάλεψε σκληρά, αλλά ηττήθηκε από την πανίσχυρη Φενέρ

2018-10-24T19:50:09+00:00 2018-10-24T19:50:09+00:00.

24/Oct/18 19:50

Η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού κυνήγησε τη νίκη στην ιστορική πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα, αλλά η Φενέρ που κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο πήρε τη νίκη στη Χαλκίδα (54-63). Διακοπή 15 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο λόγω τηλεφωνήματος-φάρσα για βόμβα.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη τα έδωσε όλα στην πρεμιέρα της ομάδας στους ομίλους της Ευρωλίγκας, αλλά η διαφορά δυναμικότητας με την Φενερμπαχτσέ έπαιξε καθοριστικό ρόλο, με την τουρκική ομάδα να αντιδρά μετά το εξαιρετικό “ερυθρόλευκο” ξεκίνημα (21-15, 10′) και με επιμέρους 8-16 στο τρίτο δεκάλεπτο (42-52, 30′) να φτάνει στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς (49-54, 34′), αλλά η εμπειρία της Φενέρ βοήθησε τις φιλοξενούμενες να φύγουν με τη νίκη από το “Τ. Καμπούρης” της Χαλκίδας, με την αναμέτρηση να έχει διακοπή περίπου 15 λεπτών στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού έγινε τηλεφώνημα για βόμβα, που αποδείχθηκε φάρσα.

Σωτηρίου (11π.), Τόμας (11π.) και Λικέντρα Τζόνσον (10π., 8ριμπ.) ήταν οι κορυφαίες των νταμπλούχων Ελλάδας, με την Πλουμ (20π.) να είναι η MVP της Φενέρ, έχοντας στο πλευρό της Βον (11π., 7ριμπ.) και Κόρα (11π.).

Δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63