Ζαλγκίρις: Με την επίθεση της για… όπλο “καθάρισε” το ντέρμπι με Λιέτουβος! (photos)

2018-12-09T18:25:15+00:00 2018-12-09T21:03:18+00:00.

09/Dec/18 18:25

Η Ζαλγκίρις Κάουνας μετά την νίκη της κόντρα στον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα, κέρδισε και το ντέρμπι της Λιθουανίας, απέναντι στην Λιέτουβος Ρίτας με 95-86, χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και φυσικά την επιθετική της λειτουργία.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ένα σκληρό ντέρμπι, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, χάρη στην ποιότητα της να προηγείται με 41-38, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του ματς, ουσιαστικά κρίθηκαν όλα, αφού η Ζαλγκίρις με εξαιρετικό μπάσκετ στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα “εκτόξευσε” την υπέρ της διαφορά, στο +17 (71-54)! Στο φινάλε, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν, την σπουδαία νίκη στο μεγαλύτερο ντέρμπι της χώρας με 95-86, παρά την σημαντική προσπάθεια ανατροπής, που έκανε η Λιέτουβος Ρίτας.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ουλανόβας με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Γκριγκόνις με 14 πόντους, 3 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ και ο Ντέιβις με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 41-38, 71-54, 95-86

Photo Credit: Zalgiris BC twitter