Ζαλγκίρις: Εντυπωσιακό διπλό πριν τις “μάχες” με Νταρουσάφακα και Μακάμπι!

2018-12-16T18:14:22+00:00 2018-12-16T18:14:22+00:00.

16/Dec/18 18:14

Η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν εξαιρετική, στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Νεβέζις την οποία “διέλυσε” με 79-55, παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκαν με σκοπό, να κερδίσουν το παιχνίδι από την άμυνα και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με 38-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις “καθάρισε” ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού με συνολικό επιμέρους σκορ 23-10 έστειλε την διαφορά στο +25 (61-36). Στο φινάλε, οι φιλοξενούμενοι απλά διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά και πήραν τελικά το διπλό με 79-55.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μπράντον Ντέιβις με 16 πόντους (8/9 δίποντα), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Ουλανόβας με 7 πόντους. 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Μπιρούτις με 10 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Γιοκουμπάϊτις με 11 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 26-38, 36-61, 55-79

Πλέον η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, προετοιμάζεται για την “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκας, όπου αρχικά αγωνίζεται εκτός έδρας με την Νταρουσάφακα (19/12) και στην συνέχεια (21/12), υποδέχεται στο Κάουνας την Μακάμπι Τελ Αβίβ, του Γιάννη Σφαιρόπουλου.