Ζαλγκίρις: Ηττήθηκε σε ΜΑΤΣΑΡΑ από την Νεπτούνας και τώρα… “διαβολοβδομάδα”!

2019-01-06T19:08:33+00:00 2019-01-06T19:08:33+00:00.

06/Jan/19 19:08

Την ήττα στην δεύτερη παράταση εκτός από την Νεπτούνας με 98-93, γνώρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας, λίγο πριν μπει στην μάχη της “διαβολοβδομάδας” της Ευρωλίγκας.

Μπορεί στο πρώτο μέρος του αγώνα, η Ζαλγκίρις να ήταν καλύτερη και να πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 40-34.

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε άσχημα και δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 19-4 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 74-67. Εκεί οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντέδρασαν,ισφοάρισαν αρχικά με σερί 7-0 σε 74-74 και στο φινάλε τελικά κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση με σκορ 78-78.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και ισόπαλες και οδηγήθηκαν στο φινάλε και σε δεύτερη παράταση με σκορ 84-84. Εκεί, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και δυνάμεις και πήραν την νίκη στην δεύτερη παράταση με 98-93.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κάιλ Ουίβερ με 24 πόντους, 7 (!) κλεψίματα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ντελινικάιτις με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από την ηττημένη Ζαλγκίρις ξεχώρισαν, ο Ντέιβις με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Ουλανόβας με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πλέον η Ζαλγκίρις προετοιμάζεται για την διπλή αγωνιστική εβδομάδα της Ευρωλίγκας, έχοντας δύο καθοριστικά παιχνίδια μπροστά της, απέναντι στην Αναντολού Εφές στο Κάουνας (8/1) και στην συνέχεια εκτός έδρας με την Φενέρ (10/8) στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 34-40, 55-62,  78-78, 84-84, 98-93