Ζαλγκίρις: Άνετη πρόκριση στους “4” με 100άρα και τώρα… Παναθηναϊκός!

2019-01-15T19:45:37+00:00 2019-01-15T19:45:37+00:00.

15/Jan/19 19:45

Την πρόκριση της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Λιθουανίας, πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας κερδίζοντας εκτός έδρας εύκολα. την Σιολιάι με 104-61.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν εξαιρετική και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με… σχεδόν double score (54-28) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί και να μειώσουν και τελικά γνώρισαν την ήττα-αποκλεισμό, από την Ζαλγκίρις με 104-61.

Κορυφαίοι παίκτες των νικητών ήταν, o Τόμπσον με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Ντέιβις με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ουλανόβας με 11 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Επίσης ο Ουόλκαπ, είχε 12 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας, προετοιμάζεται για τον αγώνα “τελικό” με τον Παναθηναϊκό στην Λιθουανία (18/1), στο περιθώριο της Ευρωλίγκας.