Ντιούκ: Ανατροπή… έπος από το -23 στα τελευταία εννιά λεπτά με το Λούιβιλ!!! (video)

2019-02-13T09:01:37+00:00 2019-02-13T14:51:31+00:00.

13/Feb/19 09:01

LOUISVILLE, KENTUCKY - FEBRUARY 12: Zion Williamson #1 of the Duke Blue Devils celebrates in the 71-69 win over the Louisville Cardinals at KFC YUM! Center on February 12, 2019 in Louisville, Kentucky. (Photo by Andy Lyons/Getty Images)

Ένα παιχνίδι τελειώνει με το που ακουστεί η κόρνα της λήξης. Οι παίκτες του Λούιβιλ έπρεπε να το είχαν κατά νου αυτό, ειδικά απέναντι στο Ντιούκ του Σιζέφκσι και των Ουίλιαμσον-Μπάρετ-Ρέντις, τριών εκ των φαβορί για το Τοπ5 του επόμενου ντραφτ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι “Μπλε Διάβολοι” του κόουτς “Κ” βρέθηκαν στο -23 με μόλις 9,13” να απομένουν, αλλά πέτυχαν επιτροπή έπος και από το εις βάρος τους 59-36 νίκησαν με 71-69!

Πέτυχαν έτσι τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία τους σε δεύτερο ημίχρονο με τον Μάικ Σιζέφσκι στον πάγκο, σοκάροντας την παλιά ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Δεν ξεκίνησε καλά η μέρα του αν ακόμα σκέφτεται το Λιούβιλ λίγες ώρες πριν το μεγάλο ντέρμπι της Ελλάδας…

Το Λιούβιλ (με ρεκόρ 17-7 έναντι 21-2 του Ντιούκ) έκανε το ιδανικό παιχνίδι για 31 λεπτά, αλλά εκεί το Ντιούκ πίεσε ασφυκτικά σε ολόκληρο το γήπεδο και με τον Ουίλιαμσον (27π. συνολικά) και κυρίως τον Καμ Ρέντις που πέτυχε 16 από τους 22 πόντους (με 7/19 σουτ συνολικά!) στα τελευταία εννιά λεπτά, γύρισε το παιχνίδι κλέβοντας ένα σωρό κατοχές, 12 τον αριθμό στο 40λεπτο.

Ο Ρέντις με τρίποντο ισοφάρισε με 1.25” πριν το τέλος (69-69), το ματς έμεινε εκεί για το επόμενο λεπτό και ο ίδιος παίκτης έκανε διείσδυση για να δώσει προβάδισμα. Οι διαιτητές τον χρέωσαν με επιθετικό φάουλ, αλλά άλλαξαν την απόφαση τους βλέποντας στο βίντεο πως ο αμυντικός του Λιούβιλ πατούσε την άρκτο μέσα στη ρακέτα.

Οι βολές μπήκαν και το τελευταίο σουτ δεν βρήκε στόχο σκορπώντας την ευτυχία στην ομάδα του Σιζέφσκι.