Κύπελλο Λιθουανίας: Σοκ για την Ζαλγκίρις, ηττήθηκε στον τελικό από τη Ρίτας!

2019-02-17T19:35:42+00:00 2019-02-17T20:06:05+00:00.

17/Feb/19 19:35

H Ζαλγκίρις τα έκανε… θάλασσα στην τέταρτη περίοδο και η Ρίτας πήρε τη νίκη και συνάμα το Κύπελλο Λιθουανίας!

Απίστευτο φινάλε και μεγάλη επιτυχία για τη Ρίτας!

Αν και η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγο και το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα, είδε στην τέταρτη περίοδο να χάνει όλες τις μάχες και εν τέλει να μένει με άδεια χέρια, μετά το τελικό 70-67!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικέβίτσιους βρισκόταν στο +8 (51-43) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως οι παίκτες της Ρίτας ήταν καλύτεροι σε άμυνα και κυρίως επίθεση και με επιμέρους 27-16, κατέκτησαν το 40 Κύπελλο της ιστορίας!

Ο Άρτσιομ Παρακχούσκι ήταν ασταμάτητος κάτω από την ρακέτα και πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ κομβικός ήταν ο Ροκ Στίπτσεβιτς με 13 πόντους. Για τους ηττημένους, 15 πόντους πέτυχε ο Μάριους Γκριγκόνις.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 35-30, 51-43, 67-70