Λιθουανία: Ζαλγκίρις σε… κρίση και τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα!

2019-03-03T18:45:08+00:00 2019-03-03T18:45:08+00:00.

03/Mar/19 18:45

Την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα Λιθουανίας, γνώρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας εκτός έδρας με 81-71, από την εξαιρετική Νεπτούνας.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειξαν άσχημο πρόσωπο στο παρκέ και ειδικά στην άμυνα και πήγαν πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα, με 48-37.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Νεπτούνας συνέχιζε να διατηρεί ένα διψήφιο προβάδισμα, μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και τελικά, πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με 81-71,  απέναντι σε μία Ζαλγκίρις που παρουσίασε και πάλι προβληματικό πρόσωπο και ηττήθηκε για ακόμα μία φορά τον τελευταίο καιρό.

Κορυφαίοι των νικητών, ο Γκαούλιους με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Ντελινικάιτις με 14 πόντους και ο Γκαλντίκας με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την πλευρά της ομάδας του Σάρας, ξεχώρισε ο Ντέιβις με 22 πόντους, 3 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 ασίστ και ο Βέστερμαν με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 48-37, 64-56, 81-71