Ζαλγκίρις: “Πάρτι” στο ντέρμπι με άμυνα για… σεμινάριο!

2019-03-10T18:23:07+00:00 2019-03-10T18:23:07+00:00.

10/Mar/19 18:23

Μεγάλη νικήτρια του λιθουανικού ντέρμπι και με εμφατικό τρόπο ήταν, η Ζαλγκίρις Κάουνας με 85-59 κόντρα στην Λιέτουβος Ρίτας.

Από το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 42-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας έγειρε οριστικά υπέρ της Ζαλγκίρις αφού με επιμέρους σκορ 21-10, ανέβασε το προβάδισμα της στο +22 (63-42) και “κλείδωσε” την νίκη. Στο φινάλε, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το διπλό στο ντέρμπι με 85-59.

Οι νικητές είχαν πολλούς πρωταγωνιστές στην σημερινή τους νίκη, με κορυφαίο τον Ντέιβις που είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από κοντά σε απόδοση βρέθηκαν ο Γκριγκόνις με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ, ο  Ουόλκαπ με 21 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίατα και 2 ριμπάουντ και ο Βέστερμαν με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 31-43, 42-63, 59-85

Photo Credit: Zalgiris BC twitter