Μακάμπι: Πήρε το ντέρμπι στην Ιερουσαλήμ με “καυτό” Ουίλμπεκιν!

2019-03-10T21:57:14+00:00 2019-03-10T22:28:18+00:00.

10/Mar/19 21:57

Νικήτρια του ντέρμπι για το πρωτάθλημα Ισραήλ, ήταν η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου κερδίζοντας εκτός έδρας, την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 89-78, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Σκότι Ουίλμπεκιν .

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Έλληνα προπονητή ήταν απίστευτη και παίζοντας “σούπερ” μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, πήραν προβάδισμα με το εντυπωσιακό 54-32!

Στο δεύτερο μέρος, ο Τζέιμς Φελντέιν  και η παρέα του κατάφεραν να μειώσουν σε 65-56, δεχόμενοι μόλις 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο και γνώρισαν την δίκαια ήττα, από την Μακάμπι με 89-78.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν, ο Ουίλμπεκιν με 18 πόντους (5/7 τρίποντα), 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο ΝτιΜπαρτολομέο με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ο Μπλακ με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ο Ο’Μπράιαντ με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-29, 32-54, 56-65, 78-89