Ντιουκ: Ο Ζάιον Ουίλιαμσον αποκλείστηκε από το Final 4 της March Madness (video)

2019-04-01T07:54:01+00:00 2019-04-01T10:13:04+00:00.

01/Apr/19 07:54

Σε μία από τις πιο απολαυστικές “March Madness” των τελευταίων ετών η μία έκπληξη διαδέχεται την άλλη! Η τελευταία από αυτές αφορά τον αποκλεισμό του Ντιουκ των Ουίλιαμσον και Μπάρετ από το Μίσιγκαν Στέιτ.

Το Final 4 του τουρνουά είναι πλέον γνωστό αφού το Μίσιγκαν Στέιτ κέρδισε με 68-67 το Ντιουκ και πλέον συμπληρώνει το καρέ, μαζί με το Βιρτζίνια, το Τέξας Τεκ και το Όμπουρν.

Αυτό σημαίνει πως το “next big thing” του Παγκόσμιου μπάσκετ, Ζάιον Ουίλιαμσον, δεν θα καταφέρει να διεκδικήσει τον τίτλο. Το Νο.1 του προσεχούς draft – εκτός συγκλονιστικού απροόπτου – έμεινε στο παρκέ για 37 λεπτά και στο διάστημα αυτό πρόλαβε να πετύχει 24 πόντους (10/19 σουτ) και να μαζέψει 14 ριμπάουντ σε ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση.

Πολύ καλός ήταν επίσης ο Αρ Τζέι Μπάρετ, τον οποίο οι προβλέψεις φέρνουν στην 3η θέση του draft, και σε 40 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ αστόχησε στην πιο κρίσιμη βολή του αγώνα που θα ισοφάριζε το σκορ σε 68-68.

Νωρίτερα, ο Κένι Γκόινς είχε ευστοχήσει στο σπουδαίο τρίποντο που διαμόρφωσε το τελικό 68-67, εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία του Ζάιον στην άμυνα.