Κίνα: Αποκλεισμός με 3-1 για τους Λάιονς του Μπουρούση

2019-04-02T21:29:49+00:00 2019-04-02T21:29:49+00:00.

02/Apr/19 21:29

Οι Γινγιάνγκ Τάιγκερς κέρδισαν σχετικά εύκολα με 111-95 τους Γκουανγκσά Λάιονς του Γιάννη Μπουρούση και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των playoffs της CBA.

Οι Τάιγκερς που πριν την έναρξη του ματς, ήταν μπροστά στο σκορ της σειράς με 2-1, μπήκαν δυνατά από τπ ΄ρωτο ημίχρονο και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, έχοντας διψήφιο προβάδισμα με 58-47.

Στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, ουσιαστικά κρίθηκαν όλα αφού η ομάδα του αρχηγού της Εθνικής Ελλάδας, δέχθηκε επιμέρους σκορ 34-17 και βρέθηκε να “κυνηγάει” μία διαφορά των 28 πόντων (92-64). Στο φινάλε οι Γίνγιανγκ Τάιγκερς πανηγύρισαν την νίκη πρόκριση στα ημιτελικά της CBA με 111-95 και σκορ 3-1 την σειρά.

Από τους νικητές, κορυφαίος παίκτης ήταν ο Ζαρνέλ Στόουκς με 29 πόντους, ενώ από τους Λάιονς ο Φόρτσον είχε 31 πόντους και 9 ασίστ και ο Γιάννης Μπουρούσης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.