March Madness: Η πρώτη φορά για Βιρτζίνια σε έναν “τρελό” τελικό! (Video)

2019-04-09T06:22:30+00:00 2019-04-09T06:22:30+00:00.

09/Apr/19 06:22

Έπεσε από το… Μάουντ Ράσμορ, βρήκε πορτοφόλι, σηκώθηκε και κατέκτησε τον τίτλο: οι Βιρτζίνια Καβαλίερς είναι για πρώτη φορά στην ιστορία τους πρωταθλητές του NCAA!!!

Σε έναν τρελό τελικό απέναντι στο Τέξας Τεκ, το Βιρτζίνια νίκησε με 85-77 στην παράταση, ακριβώς μία χρονιά μετά τον σοκαριστικό της αποκλεισμό από τον πρώτο γύρο πέρυσι όταν ήταν το Νο1 και έχασε από το Νο16. Δεν είχε ξαναγίνει ποτέ στην ιστορία του NCAA, αλλά το Βιρτζίνια πήρε την ντροπή του και τη μετέτρεψε σε θρίαμβο.

Παραλίγο όμως να μην τα καταφέρει και μόλις 12” αρκούσαν στο Τέξας Τεκ να πάρει αυτό τον τίτλο. Οι Καβαλίερς προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους διαφορά στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά το Τέξας Τεκ γύρισε το παιχνίδι και βρέθηκε στο +3 με 12” στο χρονόμετρο.

Ο ΝτιΆντρε Χάντερ που ήταν άποντος για 18,5 λεπτά και τέλειωσε το ματς με ρεκόρ καριέρας 27 πόντους (!), πήρε την ευθύνη και με τρίποντο ισοφάρισε το ματς έχοντας συνολικά 4/5! Άξιος.
Στην παράταση δεν υπήρχε επιστροφή, αφού οι Καβαλίερς έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό και “καθάρισαν” εύκολα…

Ο Κάιλ Γκάι που πέτυχε 24 πόντους ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του τελικού. Απογοήτευσε ο Κάλβερ με 0/6 τρίποντα (ειδικότητα του) και 5/22 σουτ για το Τέξας Τεκ, πολύ καλός ήταν ο Μορέτι με 15 πόντους.

Δείτε την εξέλιξη του συναρπαστικού τελικού…