Ζαλγκίρις: Πήρε εύκολα το ντέρμπι στο φινάλε της regular season!

2019-05-12T18:28:38+00:00 2019-05-12T18:28:38+00:00.

12/May/19 18:28

Με εύκολη νίκη στο εντός έδρας ντέρμπι κόντρα στην Λιέτουβος Ρίτας με 91-75, έκλεισε η Ζαλγκίρις Κάουνας την regular season του λιθουανικού πρωταθλήματος.

Από το πρώτο μέρος, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση, διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 53-30!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λιέτουβος Ρίτας προσπαθούσε να επιστρέψει στο ματς και παίζοντας καλά στην τρίτη περίοδο, μείωσε σε 71-55. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις “συνήλθε” δεν επέτρεψε να μειωθεί περισσότερο η διαφορά και κέρδισε εύκολα με 91-75.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο εξαιρετικός Μπράντον Ντέιβις με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ο Ουόλτερς με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Ουλανόβας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 53-30, 71-55, 91-75