Μακάμπι: Πήρε στην παράταση το εκτός έδρας ντέρμπι του Τελ Αβίβ!

2019-05-12T22:29:20+00:00 2019-05-12T22:29:20+00:00.

12/May/19 22:29

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ήταν η μεγάλη νικήτρια του εκτός έδρας ντέρμπι του Τελ Αβίβ κόντρα στην Χάποελ, με 85-76 στην παράταση, για το πρωτάθλημα του Ισραήλ.

Από το πρώτο μέρος του αγώνα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με “όπλο” την επίθεση της και την άμυνα της στην πρώτη περίοδο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 42-34 και δεν φάνηκε να επηρεάστηκε από την… ένταση με τον ΝτιΆντρε Κέιν και τους φιλάθλους των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, με την Μακάμπι να πετυχαίνει μόλις 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και να βλέπει την διαφορά, να μειώνεται στους 5 πόντους (53-48).

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Έλληνα προπονητή, με την άμυνα τους κατάφεραν να πάρουν ξανά διψήφια διαφορά, όμως η Χάποελ μείωσε σε 71-69 και στην τελευταία επίθεση του ματς ο ΜακΝιλ αστόχησε σε δίποντο αρχικά, ενώ στην συνέχεια έκανε λάθος. Τελικά ένα λάθος του Ουίλμπεκιν και ένα τρομερό καλάθι του ΜακΝιλ έστειλαν το ματς στην παράταση με σκορ 71-71.

Στο έξτρα πεντάλεπτο,  η Μακάμπι “ξύπνησε” και με εξαιρετική άμυνα και πάλι κατάφερε, να “λυγίσει” και να πάρει το διπλό με 85-76.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ουίλμπεκιν με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Ρολ με 16 πόντους και ο Ντι Μπαρτολομέο με 15 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 34-42, 48-53, 71-71, 76-85