Ζαλγκίρις: Άνετο 1-0 και ένα βήμα από τα… ημιτελικά!

2019-05-14T20:02:53+00:00 2019-05-14T20:02:53+00:00.

14/May/19 20:02

Με το… δεξί μπήκε η Ζαλγκίρις Κάουνας στα playoffs του πρωταθλήματος Λιθουανίας, κερδίζοντας με 89-70 την Αλιτάους στην έδρα της.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερο και δεν άφηναν την Ζαλγκίρις να κάνει το παιχνίδι της στο παρκέ, με αποτέλεσμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, να βρίσκονται μόλις στο -1 (42-41).

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξε εξαιρετική άμυνα με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 29 πόντους σε 20 λεπτά και να κερδίσει πολύ εύκολα με 89-70, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν, ο Ντέιβις με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ο Βέστερμαν με 15 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Γκριγκόνις με 9 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Πλέον το δεύτερο ματς της σειράς, θα διεξαχθεί στην έδρα της Αλιτάους με την Ζαλγκίρις να θέλει μία ακόμα νίκη, ώστε να προκριθεί στα ημιτελικά, προηγούμενη ήδη με 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 69-58, 89-70