Μακάμπι: Άνετο διπλό στο φινάλε της regular season!

2019-05-20T20:09:55+00:00 2019-05-20T20:09:55+00:00.

20/May/19 20:09

Με εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Αϊρόνι Ναχαρίγια (77-71), έκλεισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, την regular season του πρωταθλήματος Ισραήλ.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης που δεν διέθετε βαθμολογικό ενδιαφέρον, βρήκε την Μακάμπι να ελέγχει τον ρυθμό μέσα από την επίθεση της και προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 41-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα, αφού με επιμέρους 22-11 η ομάδα του Έλληνα προπονητή, αύξησε το προβάδισμα της στο +15 (63-48) και “κλείδωσε” ουσιαστικά το διπλό. Στο φινάλε η Μακάμπι, πανηγύρισε την νίκη με 77-71 και αποχαιρέτισε την regular season με νίκη και παράλληλα, στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τάιους με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπλακ με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Κοέν με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 37-41, 48-63, 71-77