Ζαλγκίρις: “Τρένο” και στα ημιτελικά!

2019-05-21T19:44:14+00:00 2019-05-21T19:59:39+00:00.

21/May/19 19:44

Η Ζαλγκίρις Κάουνας συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία και στα playoffs του λιθουανικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας εύκολα στην έδρα της τη Λιετκαμπέλις με 78-58.

Στο πρώτο ημίχρονο του game 1 των ημιτελικών η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια, μόλις με προβάδισμα 4 πόντων (36-32).

Ο νικητής κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να “τρέχει” επι μέρους σκορ 23-10 και να προηγείται πλέον με 59-42 “κλειδώνοντας” την νίκη. Στο φινάλε, η Λιετκαμπέλις δεν μπόρεσε να αλλάξει την μοίρα τους ματς και ηττήθηκε με 78-58.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντέιβις με 16 πόντους, 9 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ οι Ουάιτ (12π, 4ρ, 1 μπλοκ) και Ουόλτερς (11π, 3ρ, 1 ασίστ) έδωσαν σημαντικές βοήθειες.

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Λιετκαμπέλις, για τον δεύτερο ημιτελικό (23/5) μετά το 1-0 της Ζαλγκίρις, η οποία είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-32, 59-42, 78-58