Μακάμπι Τελ Αβίβ: Άνετη πρόκριση κόντρα στην Χάποελ Τελ Αβίβ με “σούπερ” Κάσπι!

2019-09-24T22:06:15+00:00 2019-09-24T22:06:15+00:00.

24/Sep/19 22:06

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν η νικήτρια του προημιτελικού για το Winner Cup του Ισραήλ, απέναντι στην Χάποελ Τελ Αβίβ με 87-67 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, με πρωταγωνιστή τον Όμρι Κάσπι.

Από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέβαλλε τον ρυθμό της στο παρκέ και με την επίθεση της για “όπλο”, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με +11 (47-36).

Στην τρίτη περίοδο του ματς, ο ρυθμός έπεσε και οι άμυνες των δύο ομάδων απέκτησαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με αποτέλεσμα η διαφορά για την Μακάμπι να αυξηθεί έστω και λίγο στους 13 πόντους (62-49).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά (73-57) και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση πρόκριση, ενώ στο φινάλε πανηγύρισαν την νίκη με 87-67!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κάσπι με 18 πόντους (6/8 σουτ), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, ο Ουόλτερς με 15 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ζούσμαν με 11 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ επίσης έμεινε εκτός δωδεκάδας και δεν αγωνίστηκε.

Πλέον οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Winner Cup, όπου και θα αντιμετωπίσουν την Αϊρόνι Ναχαρίγια (26/9), ενώ το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών αποτελείται από τις Αϊρόνι Νες Ζιόνα και Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 47-36, 62-49, 87-67

Photo Credit: Maccabi Tel Aviv BC twitter