Ισραήλ: Πήρε το “θρίλερ” και την… κούπα η Χάποελ Ιερουσαλήμ κόντρα στην Μακάμπι!

2019-09-28T22:15:06+00:00 2019-09-28T22:18:24+00:00.

28/Sep/19 22:15

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν στο Ισραήλ, κατέκτησε η Χάποελ Ιερουσαλήμ του Τζέιμς Φελντέιν κερδίζοντας την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με 84-83

Στο πρώτο μέρος του τελικού, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπορεί να έπαιζε καλά στην επίθεση, αλλά αμυντικά είχε σοβαρά προβλήματα, τα οποία τα εκμεταλλεύτηκε η Χάποελ και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με 46-46.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με τις δύο φιναλίστ συνεχώς κοντά στο σκορ και τελικά η Μακάμπι πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 65-63 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όσοι είδαν τον τελικό του Σούπερ Καπ, βίωσαν ένα “θρίλερ”, αφού στο 38ο λεπτό η Χάποελ Ιερουσαλήμ προηγήθηκε με 82-78, αλλά ο Κάσπι με τρίποντο, αλλά ο Μπραιμό με δίποντο 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το σκορ 84-81. Ο Μπλακ με 2/2 βολές μείωσε σε 84-83, αλλά τελικά η Χάποελ πήρε την νίκη και το τρόπαιο!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Φελντέιν με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπρεμό με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ενώ για την ομάδα του Έλληνα κόουτς ξεχώρισαν, ο Μπράιαντ με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κάσπι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν εκτός δωδεκάδας.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-46, 65-63, 83-84