Ζαλγκίρις Κάουνας: Άνετη επικράτηση με πρώτο σκόρερ και… πασέρ τον ΛεΝτέι!

2019-10-06T18:46:22+00:00 2019-10-06T18:46:22+00:00.

06/Oct/19 18:46

Το 4/4 στο πρωτάθλημα Λιθουανίας έκανε η Ζαλγκίρις Κάουνας, κερδίζοντας εύκολα εντός έδρας την Λιετκαμπέλις με 96-69 και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ζακ ΛεΝτέι.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε σοβαρά προβλήματα στην άμυνα, αλλά με την επίθεση της να λειτουργεί σε ικανοποιητικό βαθμό, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 48-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις “ξύπνησε” αμυντικά και με συνολικό επιμέρους σκορ 25-10 “εκτόξευσε” την διαφορά στο +18 (73-55) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Τελικά η Λιετκαμπέλις δεν κατάφερε να αντιδράσει και γνώρισε την εύκολη ήττα με 96-69.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, για μία ακόμα φορά ο πρώην φόργουορντ/σέντερ του Ολυμπιακού, Ζακ ΛεΝτέι που είχε σε 15 λεπτά συμμετοχής 15 πόντους με 3/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ επίσης ξεχώρισε ο Ουλανόβας με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Πέρεζ με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 48-45, 73-55, 96-69

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας, θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για τον αγώνα με την Αρμάνι του Έτορε Μεσίνα (11/10, 21:45), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και με στόχο την πρώτη της νίκη.