Μακάμπι: Με “σούπερ” Ουίλμπεκιν – Ντόρσεϊ κέρδισε εύκολα και τώρα… Φενέρ και Ολυμπιακός!

2019-10-27T23:11:08+00:00 2019-10-28T00:04:33+00:00.

27/Oct/19 23:11

Με τον Σκότι Ουίλμπεκιν ασταμάτητο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου κέρδισε εύκολα την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 89-73, πριν τα ματς της Ευρωλίγκα, κόντρα σε Φενέρ (30/10) και Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (1/11).

Στο πρώτο μέρος η αναμέτρηση, ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικοί και να πηγαίνουν, προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 37-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου “ξέσπασε” και με επιμέρους σκορ 34-18, “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, όντας πλέον προηγούμενη με 70-55!

Στο φινάλε, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την άνετη και μεγάλη νίκη στο παραδοσιακό ντέρμπι, κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ του Τζέιμς Φελντέιν με 89-73.

Κορυφαίοι για την Μακάμπι ήταν, ο εκπληκτικός Ουίλμπεκιν με 26 πόντους (6/7 τρίποντα), 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Ταίλερ Ντόρσεϊ με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 18 λεπτά συμμετοχής και ο Κάσπι με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Φελντέιν ξεχώρισε με 18 πόντους και 4/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Μπράουν με 27 πόντους και 6/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Πλέον η ομάδα του Έλληνα προπονητή, ετοιμάζεται για τις “μάχες” της διαβολοβδομάδας της Ευρωλίγκα, κόντρα σε Φενέρ στο Τελ Αβίβ (30/10) και Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (1/11).