Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αποκλεισμός “θρίλερ” από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Κύπελλο!

2019-11-25T22:10:51+00:00 2019-11-25T23:14:47+00:00.

25/Nov/19 22:10

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ πήρε μία τεράστια πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισραήλ, κερδίζοντας εκτός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ των Γιάννη Σφαιρόπουλου και Τάιλερ Ντόρσεϊ με 92-90, σε ένα πραγματικά εξαιρετικό παιχνίδι.

Από το πρώτο ημίχρονο, η Χάποελ Ιερουσαλήμ έδειχνε σε πολύ καλό βράδυ και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 49-43, δείχνοντας ικανή για την μεγάλη πρόκριση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του ματς, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε εξαιρετική άμυνα και δεν κατάφερε απλά να μειώσει, αλλά και να προηγηθεί στο σκορ με 66-64.

Στην τέταρτη περίοδο του προημιτελικού οι φίλαθλοι έζησαν ένα “θρίλερ”, αφού 1:10 λεπτό πριν την λήξη η Μακάμπι μείωσε σε 85-83 από το 85-79 και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα. Ο Λόκετ έκανε το 87-83 για την Χάποελ, όμως ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν και 2/2 βολές του Χάντερ έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 88-87 στα 48′ δευτερόλεπτα.

Ο Μπράουν στα 32′ δευτερόλεπτα με σπουδαίο τρίποντο, έβαλε και πάλι μπροστά την Χάποελ με 90-88, όμως ο Χάντερ και πάλι έδωσε την λύση για τους πρωταθλητές ισοφαρίζοντας σε 90-90 12′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Τελικά, ο Μπράουν με 1/2 βολές στα 5′ δευτερόλεπτα κι ο Φελντέιν με άλλες 1/2 (άστοχη η δεύτερη) σχεδόν στην εκπνοή μετά από το λάθος του Κουίνσι Έισι έδωσαν την πρόκριση στην Χάποελ με 92-90.

Κορυφαίοι τους νικητές που είναι και αντίπαλοι της ΑΕΚ στον δεύτερο όμιλο του Basketball Champions League ήταν, ο Λόκετ με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπράουν με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τόμας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Φελντέιν με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν, ο Ουίλμπεκιν με 22 πόντους και 6 ασίστ, ο Χάντερ με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ουόλτερς με 16 πόντους και 2 ασίστ, ενώ ο Ντόρσεϊ σε 14 λεπτά συμμετοχής είχε 9 πόντους, 1 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Πλέον μετά τον αποκλεισμό της από το Κύπελλο Ισραήλ, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικεντρώνεται στις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Βιλερμπάν (28/11, 21:05).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-49, 66-64, 90-92

Photo Credit: Maccabi Tel Aviv BC