Ζαλγκίρις: Με Μιλάκνις “ξύπνησε” και πήρε το ντέρμπι με Ρίτας

2019-12-08T18:45:55+00:00 2019-12-08T18:48:39+00:00.

08/Dec/19 18:45

Η Ζαλγκίρις κατάφερε να μείνει αήττητη στην LKL, αφού υπέταξε και την Ρίτας (78-72), χάρη στη βελτιωμένη εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα του Σάρας που δεν είχε διαθέσιμο τον Γιανκούνας, στο πρώτο ημίχρονο έμεινε πίσω στο σκορ (37-42), ωστόσο στο δεύτερο 20λεπτο πήρε τη νίκη για να ανέβει στο 13-0, αφήνοντας την παραδοσιακή της αντίπαλο στο 8-5.

Οι πρώην “αιώνιοι”, Ρίβερς και ΛεΝτέι έμειναν χαμηλά (5 και 7 πόντοι αντίστοιχα), με τη Ζαλγκίρις να φτάνει στο ζητούμενο χάρη στον Μιλάκνις (14π.), αλλά και στους Λαντάλ (12π., 7ριμπ.), Ουλάνοβας (11π.) και τον πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Λούκας Λεκαβίτσιους (10π.).

Πλέον η πρωταθλήτρια Λιθουανίας υποδέχεται τη Βαλένθια για την Ευρωλίγκα (13/12, 20:00).

Δεκάλεπτα: 19-27, 37-42, 63-62, 78-72.

Photo credit: BC Zalgiris Kaunas