Μακάμπι Τελ Αβίβ: Με εξαιρετικό Ντόρσεϊ κέρδισε δύσκολα την Χάποελ Τελ Αβίβ!

2019-12-14T20:50:31+00:00 2019-12-14T20:50:31+00:00.

14/Dec/19 20:50

Αν και δυσκολεύτηκε πολύ η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, κέρδισε με πρωταγωνιστή τον Ταίλερ Ντόρσεϊ την Χάποελ Τελ Αβίβ 91-84 και έκανε το 10/10 στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν απολαυστική στην επίθεση και πετυχαίνοντας 50 πόντους, κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 9 πόντους προβάδισμα (50-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επιβεβαίωσε ότι είναι το φαβορί για την αυξάνοντας το προβάδισμα της στο +12 (72-60), όμως στην συνέχεια του αγώνα η ροή των πραγμάτων πήρε διαφορετική τροπή.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Χάποελ Τελ Αβίβ με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 19-5 έκανε την μεγάλο ανατροπή και προηγήθηκε με 79-77 4′ λεπτά πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με σερί 7-0 και πήραν ξανά το προβάδισμα με 84-79 (στο 38′) και έγιναν το φαβορί για την νίκη.

Τελικά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν το 10/10 στο πρωτάθλημα Ισραήλ, με 91-84 και έδειξαν χαρακτήρα πρωταθλητή!

Κορυφαίοι για την Μακάμπι ήταν, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που σε 24 λεπτά συμμετοχής είχε 14 πόντους με 5/8 σουτ, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (το μεγαλύτερο της Μακάμπι), ο Ζουσμάν με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μπράιαντ με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κοέν με 13 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ετοιμάζεται για την τρίτη φετινή “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα, όπου αρχικά θα αντιμετωπίσει στην Αγία Πετρούπολη την Ζενίτ (17/12) και στην συνέχεια θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό στο Τελ Αβίβ (19/12).