Ζαλγκίρις: 15/15 με 100άρα και εξαιρετικό Ουλανόβας, ξεχώρισαν ΛεΝτέι – Λεκαβίτσιους!

2019-12-22T16:47:58+00:00 2019-12-22T16:47:58+00:00.

22/Dec/19 16:47

Μπορεί στην Ευρωλίγκα να μην τα πηγαίνει καθόλου καλά, όμως στο πρωτάθλημα Λιθουανίας η Ζαλγκίρις Κάουνας είναι ασταμάτητη και έκανε το 15/15 κερδίζοντας εκτός έδρας με 105-64 την Πριενάι.

Από το πρώτο μέρος οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους απέδειξαν πως είναι πολύ καλύτεροι ως ομάδα από τους αντιπάλους τους και πετυχαίνοντας 51 πόντους, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με +23 (51-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να… αντισταθούν στην Ζαλγκίρις και είδαν την διαφορά να ξεπερνάει τους 30 πόντους, ενώ στο τέλος οι πρωταθλητές Λιθουανίας έκαναν το 15/15 κερδίζοντας το με το εμφατικό 105-64.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ουλανόβας με 24 πόντους (9/13 σουτ) εκ των οποίων οι 15 στο πρώτο δεκάλεπτο, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Ζακ ΛεΝτέι σε 11 λεπτά συμμετοχής είχε 9 πόντους με 3/4 σουτ και 5 ριμπάουντ, o Λεκαβίτσιους έφτασε κοντά στο double double με 8 πόντους, 9 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο (σε 19 λεπτά) και ο Κέι Σι Ρίβερς σε 12 λεπτά είχε 2 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Πλέον η Ζαλγκίρις Κάουνας ετοιμάζεται για την “μάχη” της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα στο Μόναχο με αντίπαλο την Μπάγερν (27/12, 21:30).

Photo Credit: Zalgiris Kaunas BC Twitter